Čurající markytánka

01.12.2015 19:02

Tuhle miniaturní raritu mi přinesl ukázat do krámku sběratel pan Němec. Je to zhruba šesticentimetrová vosková figurka markytánky. Pozor, malinko rozverný artefakt, dáma totiž čurá vestoje, což v ryze pánské společnosti, ve které se markytánky pohybovaly, nebylo nejspíš nic divného... Figurka má kulatý podstavec a je uložena v pouzdře, které má tvar nábojnice. Jaký jiný, když jde o markytánku, že? Podle šatů, zachované botičky a účesu bych řekla, že může jít o druhou pol. 18. stol. A teď, co mám k tomu za ohlasy.

Saša Merunková mi upřesnila: "V té době se nosily,,hozny", kalhoty s rozparkem v rozkroku.Právě kvůli čurání ve stoje. V dlouhých sukních a šněrovačkách to moc jinak nešlo. I když ta soška je jen v negližé..."

Názor kamaráda, který je odborníkem na všechno vojenské a historické: "XVII., možná XVIII. století, ale spíš to první. Třicetiletá válka, to byl zlatý věk markytánek s celkem uvolněnými mravy. S postupujícím barokem i kázní armád se dekolty uzavíraly a sukně prodlužovaly, za napoleonských válek už to byly docela cudně oblečené dámy."